Oświetlenie

Jak dopasować oświetlenie do stylu i charakteru wnętrza?

Widok żarówek

Jesteś na etapie projektowania swojego domu w Nowym Sączu? Oświetlenie wnętrz to ważny aspekt całej inwestycji, który wymaga planowania jeszcze przed rozpoczęciem prac wykończeniowych. Wtedy musisz ustalić, gdzie będą rozstawione meble, w którym miejscu znajdą się źródła światła – dekoracyjnego i roboczego. To te dwa źródła są najważniejsze dla komfortu życia, ale też zdrowia domowników. Dla zaspokojenia ich potrzeb estetycznych niemniej ważny okazuje się wybór odpowiednich opraw.

Dobrze zaplanuj oświetlenie wnętrz

Bez względu na to, czy budujesz dom czy remontujesz mieszkanie, musisz zaplanować rozmieszczenie instalacji elektrycznej. Zrób to jeszcze przez pracami wykończeniowymi, aby potem nie musieć skuwać farb i tynków ze ścian czy sufitów. Oczywiście nie jest to łatwe, gdy stoisz pustym pomieszczeniu, ale i na to jest sposób. Planując finalny wygląd pomieszczenia skorzystaj z porad pracowników hurtowni elektrycznej w Nowym Sączu. Amper oferuje nie tylko designerskie oprawy, ale też ekonomiczne, nowoczesne rozwiązania oświetleniowe. Wspólnie z doradcą ustalisz rozmieszczenie lamp z uwzględnieniem:

Lampa wisząca z przezroczystym kloszem Odelia
  • ekspozycji pomieszczeń na strony świata,
  • lokalizacji mebli kuchennych, stołu i krzeseł, biurek oraz strefy wypoczynkowej z narożnikiem i fotelami,
  • układu i metrażu wnętrz – kinkiety do niskich i wąskich pomieszczeń, dekoracyjne żyrandole do przestronnych salonów, spoty podświetlające stopnie lub blaty robocze w kuchni,
  • podziału mieszkania czy domu na strefy dzienne i nocne, przeznaczone do wypoczynku, pracy lub nauki.

Rozrysowanie choćby amatorskiego projektu oświetlenia i wstępny podział nieruchomości na strefy znacznie ułatwi planowanie prac elektrycznych, a także usprawni ich przebieg.

Wybór odpowiednich lamp

Wybierając lampy, sugeruj się nie tylko ich wyglądem. Choć design jest bardzo ważny to priorytetem pozostaje funkcjonalność. Tutaj liczy się przede wszystkim:

  • barwa światła – zimna (powyżej 5000 K), neutralna lub ciepła (poniżej 3300 K). Pierwsza działa pobudzająca, jest odpowiednia do pracy i nauki. Im niższa wartość, tym światło cieplejsze, pozytywnie wpływające na nastrój, sprzyjające relaksowi,
  • rodzaj lampy – stojąca, podłogowa, sufitowa, ścienna? Modeli lamp jest wiele, a zazwyczaj do urządzenia pomieszczenia nie wystarcza jedno, główne źródło światła. Oprócz lampy sufitowej rozważ też kinkiety albo modele stołowe. Łatwiej będzie regulować natężenie oświetlenia, dysponując kilkoma niezależnymi produktami,
  • styl lampy – na pewno oczekujesz, że wygląd lampy będzie harmonizował z wystrojem pomieszczenia. Wybierz model, który odpowiada założeniom koncepcyjnym. Jeżeli urządzasz loft, to na tle ściany z betonu czy czerwonej cegły świetnie będą wyglądać żarówki w okrągłych abażurach jak w modelu Odelia. Do wnętrz glamour dopasujesz lampy kryształowe w stylu Puccini a do minimalistycznych oszczędne formy Crima Bianco czy Vretigo. Te modele znajdziesz w asortymencie hurtowni elektrycznej Amper.

Dobry pomysł na oświetlenie wnętrza to jedno. Drugim wyzwaniem jest znalezienie miejsca, gdzie dostępne są ciekawe oprawy oraz akcesoria elektryczne do stworzenia całej instalacji. Dużo czasu zaoszczędzisz, udając się na zakupy do sklepu z lampami w Nowym Sączu, gdzie oprócz bogatego asortymentu czekają na Ciebie pomocni doradcy.